Kobiety w It – projekt Let’s solve IT

Być kobietą, być kobietą… jak to w piosence Alicji Majewskiej, nie jest takie wyśnione i wymarzone jakby się mogło wydawać. Jak radzi sobie płeć piękna w świecie zdominowanym przez męskie umysły. Let’s solve IT projekt z myślą o kobietach i dla kobiet działających w branży informatycznej. 

Marzę ciąglę będąć dzieckiem

Czy wielu kobietom marzy się praca w IT? Marzy może i tak, niestety z wykonaniem pierwszego kroku w tym kierunku nie jest już tak kolorowo. Kobiety stanowią prawie ⅓ społeczności deweloperskiej, czyli jak się okazuje tworzą całkiem liczną grupę. Jednakże zawsze może być lepiej dlatego też powstał projekt Let’s solve IT, któremu przyświeca jasny cel: nieść pomoc kobietom pracującym z branży informatycznej. Głównym narzędziem zespołu jest mentoring, czyli osobiste wsparcie doświadczonej osoby, która niesie pomocną dłoń podczas problemów napotkanych w pracy. 

Być kobietą w dobrym stylu

Kobiety w IT prezentują się na wysokim poziomie. Oznacza to, że często programują w kilku językach naraz, dobrze znają język angielski oraz ukończyły studia pierwszego lub drugiego stopnia na kierunkach informatyczno-technicznych i pokrewnych. Ich kwalifikacje są równie wysokie na stanowiskach liderskich i menedżerskich. Chociaż doświadczenie często jest porównywalne do stażu panów na tych samych stanowiskach wiele kobiet nadal uzyskuje znacznie niższe wynagrodzenie. 

Pewną siebie być okropnie

Skąd duże zainteresowanie branżą IT wśród kobiet, ale brak stanowczych kroków w tym kierunku? Często pojawia się tu problem braku pewności siebie. Niestety u wielu pań branża IT kojarzona jest z zamkniętymi drzwiami. Niesłusznie, wiele kobiet przebranżowiło się po ukończeniu studiów na zupełnie innych kierunkach, inne postawiły na zmianę ścieżki, gdyż doceniły rozwój osobisty jaki można osiągnąć w IT. Dużym mankamentem zdobycia wiedzy są drogie kursy i szkolenia i jest to kolejny czynnik, który powstrzymuje panie przez wybranie tej ścieżki zawodowej.

Być kobietą, być kobietą… kobietą w IT! Każda z nas jest w stanie zmienić swoje życie, jeśli przychodzi ci na myśl rozpoczęcie kariery jako programistka, to nie czekaj. Odkładanie planów na później będzie dla ciebie tylko rozczarowującym wspomnieniem w przyszłości. Jeśli brakuje ci odwagi aby poczynić pierwszy krok, pamiętaj że możesz liczyć na wsparcie rówieśniczek z branży. Wystarczy poszukać grup na Facebooku i innych mediach społecznościowych, klubów łączących pasjonatki tej branży w twoim mieście, czy właśnie podjąć współpracę z programem takim jak Let’s solve IT. Twoja przyszłość jest w Twoich rękach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.