Ile trwa nauka programowania?

Programowanie kusi wielu młodszych i starszych, jest to branża która zyskuje na popularności oraz przyciąga rzeszę zmotywowanych amatorów, którzy chcą spróbować swoich sił. Jeżeli kodowanie będzie dla ciebie nową przygodą zapewne zastanawiasz się ile czasu będziesz musiał przeznaczyć, aby zyskać wiedzę chociażby na poziomie juniora.

Nauka od podstaw

Najważniejsze to odpowiednia motywacja, szczególnie kiedy stawiane są pierwsze kroki i wszystko może wydawać się nad wyraz skomplikowane. Jest to okres, gdzie należy być cierpliwym i codziennie starać się znaleźć czas na naukę i ćwiczenia. To właśnie od ilości godzin przeznaczonych na programowanie będzie zależał okres w jakim pojmiesz podstawy kodowania. 

Rutyna

Nauka każdej dziedziny to przede wszystkim rutyna. Ciągłe powtarzanie, utrwalanie informacji oraz nieprzerwana praktyka. Jeżeli wyrobisz sobie nawyk codziennego kodowania chociażby przez godzinę dziennie, osiągniesz efekt w znacznie szybszym czasie niż osoba kodująca tylko w weekendy. Takie rutynowe powtarzania sprzyja rozwijaniu pamięci długotrwałej. Informacje, które przyswajamy zostają “zaszufladkowane” na dłużej a nie uciekają nam z każdą nabytą, nową wiedzę.

Kursy

W internecie można znaleźć ogromny wybór kursów, które w zależności od intensywności oraz programu trwają od 2 do 6 miesięcy. Można oczywiście znaleźć dłuższe kursy, a jeżeli są to podstawy np. HTML w bardzo okrojonej wersji to znajdziemy i takie, które liczone są w tygodniach. Jeżeli zależy nam na zdobyciu odpowiedniej dawki wiedzy, kurs powinien trwać chociażby 3 miesiące, jest to wówczas duża dawka wiedzy przekazywana w krótkim czasie, a kursant musi nastawić się na ogromną ilość materiałów. Jeżeli wolimy kursy bardziej rozłożone, wybierajmy te 6 miesięczne, lub weekendowe, a w tygodniu ćwiczymy sami tyle na ile pozwala nam na to życie prywatne.

Nie można jasno stwierdzić ile trwa nauka programowania. Nauka to nieprzerwany proces jeżeli zależy nam na ciągłym rozwoju osobistym, gdyż zawsze znajdą się jakieś nowości w świecie IT, które należy odkryć i przetestować. Aby wskoczyć na poziom juniora trzeba przeznaczyć od paru miesięcy do nawet roku czy dwóch lat, w zależności od naszego zaangażowania w ten preces.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *