Co to jest software i hardware?

Większość z nas każdego dnia w różnym celu korzysta z komputera, tableta, czy choćby smartfona. Nierzadko czynimy to amatorsko, dlatego większość profesjonalnych pojęć z dziedziny świata informatyki i komputerów brzmi dla nas całkiem obco. Gorzej, gdy nazwy są całkowicie zapożyczone z języka angielskiego, a nam z tym językiem jest niekoniecznie po drodze. Takim przykładem mogą być pojęcia „software” oraz „hardware”.

Software i hardware

Wielu zapewne nie są to pojęcia obco brzmiące, choć problematyczne może okazać się wyjaśnienie ich znaczenia. Obie, co prawda dotyczą części komputerowych, choć jedne dotyczą sfery fizycznej, a drugie tej niematerialnej. Warto zauważyć też, że pojęcia te używane wspólnie określają jedno, czyli komputer.

Software najprościej mówiąc jest to wirtualny twór, znajdujący się w systemie, którym określa się wolne oprogramowanie. Jest to pewnego rodzaju instrukcja działania, czy funkcjonowania systemu komputerowego i ma na celu wykonywanie określonych zadań. Odpowiada także za sprawne funkcjonowanie komunikacji pomiędzy zainstalowanym w urządzeniu oprogramowaniem a różnego rodzaju komponentami. Innym rodzajem oprogramowanie jest to użytkowe, do którego można zaliczyć gry, przeglądarki internetowe, czy edytory tekstu. Do oprogramowań należy zaliczyć także to, które służy do tworzenia innych systemów operacyjnych, co oznacza, że jeśli mamy zamiar stworzyć program to musimy napisać go w konkretnym oprogramowaniu z funkcjonalną biblioteką, która ułatwi nam ten proces. Do podgrup oprogramowania musimy dodać także sterowniki, które już na urządzeniu się znajdują lub które wgrywamy, a mają one za zadanie określać sposób komunikacji urządzenia z komponentami. 

Zdecydowanie o wiele prościej jest wyjaśnić, czym jest hardware. Ma na to wpływ już sam fakt, że w przeciwieństwie do software możemy go dotknąć, poczuć i zobaczyć. Tak więc, jest on całą materialną częścią komputera i w jego skład wchodzi ogólnie rozumiany sprzęt komputerowy. Tak więc, dla ułatwienia, przykładem tego będzie procesor, pamięć, kart graficzna, płyta główna, klawiatura, mysz, monitor, dysk twardy, drukarka, okablowanie itp. Jest to wszystko to, co znajdzie się w obudowie urządzenia i fizycznie tworzy komputer oraz wszelkie podłączone do niego sprzęty, które umożliwią korzystanie z niego.

Oba pojęcia są ściśle związane z pracą z komputerem, ale nie oznaczają tego samego. Wspólnie jednak, określają sprzęt, który w połączeniu software i hardware uzyskuje pełną funkcjonalność i można z niego korzystać. Terminy te, może nie są używane przez nas na co dzień, ale z całą pewność warto jest znać ich znaczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *